
31 травня в Канаді біля Ніагарського водоспаду у рамках міжнародного руху «Збережемо боротьбу в олімпійській програмі» відбудеться матчева зустріч збірних жіночих команд Канади, США та України. Тренерська рада збірної України визначила склад, який поїде на підкорення Ніагари! Приємно, що до нього потрапили й представниці львівської жіночої школи вільної боротьби – Наталка Синишин, Марія Лівач, Юлія Благиня та Ірина Гусяк. Саме з Іриною Гусяк, яка представляє Львівське ФСТ «Спартак» про прийдешні змагання поблизу Ніагари, а також про нововведення по зміні правил у вільній боротьбі й поспілкувалася «СПОРТИВКА».
-Ці змагання проводяться вперше і приємно, що нашу збірну туди відразу вперше й запросили, -- бере слово Ірина Гусяк. Раніше мені доводилося брати участь у Кубках світу, але подібного роду змагань, на які їдемо в Канаду у моїй практиці ще не було. Це унікальний шанс для мене спробувати свої сили на такому високому рівні, з такими класними командами. Загалом ці змагання, мабуть, радше нагадуватимуть шоу і передусім будуть розраховані на глядачів, адже вони відбуваються на підтримку вільної боротьби в олімпійській програмі.
-Чи відомі тобі суперниці по ваговій категорії?
-Мені, здається, що вже всі все давно знають, лише одна я нічого не знаю (сміється, - примітка автора). Ні, насправді мені відомі команди США та Канади і зрозуміло, що вони перед власними вболівальниками виставлятимуть на сутички найсильніших своїх спортсменок.
-Чи ставиш конкретну ціль на ці змагання, з огляду на те, що турнір є радше показовим, таким собі своєрідним шоу?
-Не дивлячись на те, що, як вис казали змагання будуть показовими, завжди хочеться перемагати та демонструвати при цьому хороший , класний рівень боротьби. З огляду на сильних суперниць, хочу показати себе з якомога найкращої сторони, показати хорошу боротьбу. Найголовніше завдання на цих змаганнях у Канаді – показати, що боротьба справді видовищний вид спорту. Тим паче, що боротьба виокремлюється з-поміж інших видів спорту наближених до неї великим арсеналом рухів та прийомів. Окрім цього потрібно добре володіти технікою, характером, силою духу. Все це разом і робить вільну боротьбу видовищним видом спорту.
-Зі Львова разом із тобою до Канади вирушає ще троє партнерок по збірній України. Чи вже спілкувалася з дівчатами про прийдешні змагання?
-Зараз у мене навчання та тренування, тому й не дуже вже й багато часу було, щоб поговорити з ними про ці змагання. Більш детальніше думками про змагання поблизу Ніагари поділимося безпосередньо у Києві перед вильотом у Канаду. Тим паче, що деякі з дівчат вже були в Канаді, а я ще ні.
-Кого маєш на увазі?
-Наталку Синишин та Юлію Благиню, які вже відвідували Американський континент.
-А чи буде тренувальний збір у Конча-Заспі на олімпійській базі перед поїздкою в Канаду?
-Ні, такого збору перед цими стартами не передбачено. Зі своїм тренером ми вже працюємо та готуємося до змагань у Канаді. Отримавши новину, що, можливо, візьмемо участь у змаганнях в Канаді, вже велася підготовка сто воно нових правил, які зараз змінюються в боротьбі. Тому відразу готувалися по фізичному, технічному та тактичному напрямках у Львові.
-Ти зачепила тему нових правил. А чи вдалося вже тобі під них підлаштувати свій стиль та малюнок ведення сутичок?
-Мені здавалося, що нові правила повинні були б уводитися поетапно, крок за крок, а не відразу все. Однак, як є так є. Це доволі незвично і, на мій погляд, з уведенням нових правил боротьба стане більш видовищнішою і це піде лише на користь вільній боротьбі. Тому до введення нових правил ставлюся позитивно. Справді відкриватимуться нові таланти. Якщо раніше борці могли «стояти» та не робити прийом, а просто виштовхнути суперника за межі килима, то зараз доведеться боротися. Також ще одним плюсом стане те, що рахунок, який спортсмен набирає у першому періоді є незмінним у другому. Найчастіше новий період починався з нульового рахунку. Тепер же за новими правилами набрані бали у першому періоді залишаються і переходять у другий період. Це піде на користь і будуть відкриватися саме ті борці, які пропагують агресивний стиль ведення боротьби. А це – підніме й видовищність нашого виду спорту. Атакувальний стиль ведення боротьби піде на користь витривалим борцям. Адже відборотися два періоди по три хвилини – це доволі важко.
-Такий стиль боротьби тобі на руку?
-Так, я прихильниця атакувального стилю ведення боротьби. Хоча все покаже час. Звісно, що буду старатися, бо боротьба – вид спорту, в якому є певний набір приймів. Тому намагатимуся демонструвати ту красу і кількість прийомів, які справді будуть необхідними.
Список збірної України по вагових категоріях, яка летить у Канаду:
48 кг
Марія Лівач - бронзовий призер київського міжнародного турніру, бронзова призерка чемпіонату світу серед юніорів.
51 кг
Юлія Благиня – чемпіонка Європи, володарка бронзи чемпіонату Європи, чемпіонка світу та Європи серед юніорів.
55 кг
Ірина Гусяк – бронзова призерка чемпіонату Європи, чемпіонка світу серед студентів, переможниця Гран-Прі Медведя, срібна призерка чемпіонату світу серед юніорів.
59 кг
Наталія Синишин – чемпіонка Європи, володарка двох бронзових медалей чемпіонату світу і срібла чемпіонату Європи.
63 кг
Ганна Василенко – чемпіонка світу, чемпіонка Європи, володарка бронзових медалей чемпіонату Європи.
67 кг
Аліна Стадник – чемпіонка Європи, володарка срібла ЧЄ, двічі чемпіонка світу та Європи серед молоді.
72 кг
Катерина Бурмістрова – чемпіонка світу, володарка Кубка світу 2012, чотириразова чемпіонка Європи, багаторазова призерка чемпіонатів світу та Європи.
Розмовляв Мстислав КОЦЬКИЙ-БОБ’ЯК