26/02/2013 - Ірина ВАСЬКІВ: «Перед бігом намагаюся не розмовляти з суперниками»

З 13 по 16 лютого у Сумах відбувався чемпіонат України з легкої атлетики в приміщенні, а також чемпіонат України серед молоді та чемпіонат України з багатоборств. Збірна команда Львівської області  посіла 11 загальнокомандне місце в чемпіонаті України та 5 місце в чемпіонаті серед молоді. У складі легкоатлетичної команди Львівської області представниця Львівського ФСТ «Спартак» Ірина Васьків у бігу на 60 метрів із результатом 7,56 посіла шосте місце, випередивши ще одну представницю Львова Ірину Савку. А у складі жіночої естафетної команди 4х400 м разом із Соломією Куприч, Юлією Дзибою та Іриною Корнєвою Ірина посіла 7 місце. Про враження від сумських стартів, шлях у легку атлетику та проблеми розвитку цього спорту на Львівщині Ірина розповіла «СПОРТИВЦІ».

Вище голови не стрибнеш

-Як розцінюєш свій виступ у Сумах?

-Результатом, якого досягнула на чемпіонаті в Сумах особисто не задоволена. Однак, показала той результат, на який була готова. Хоча, як то кажуть, вище власної голови не стрибнеш. Тому говорячи про суперників – найважливішим моїм суперником був і є результат.

-Чого не вистачило для кращого результату?

-Моя фізична форма була на доволі непоганому рівні. Результатом під час тренувань була цілком задоволена. Можливо, не вистачило чогось у плані психологічної підготовки, що і  не дозволило мені показати легкий і швидкий біг. Коли важко в психологічному плані, то не виходить бігти так, як тобі цього хотілося до початку змагань.

-Тобі комфортніше змагатися у приміщеннях чи на відкритому просторі?

-Безперечно, що на відкритому просторі. Дуже важливе значення має покриття доріжки, різкість повороту. Легше тренуватися та виступати на вулиці, бо хоча б повороти в такому випадку, зазвичай, одинакові.

-До яких змагань готуєшся зараз?

-Готуюся  до змагань  літнього сезону. Найголовніше – це командний кубок України, який пройде в червні і чемпіонат України, який відбудеться у липні . Це два основні змагання, які мене чекають попереду. На жаль, у нас в Україні не має для старших спортсменів достатньої кількості змагань, саме тому дуже важко реалізуватися влітку. У звязку з цим будемо шукати можливості для стартів за межами України. Щоб показувати хороший результат треба стартувати принаймні п’ять разів за літній сезон. Тому, немає кращого тренування, ніж змагання. Кожне змагання – це величезний досвід та можливість краще вивчити власні помилки в плані бігу. Тому, необхідність пошуку іноземних стартів є вкрай потрібно для реалізації  спортсмена. Для цього, щоб пік форми припав на чемпіонат України, на якому хочу показати максимальний результат, можливо, вдасться стартувати на змаганннях у сусідній  Польщі. До речі, у Львові, як і в інших областях є школа вищої спортивної майстерності(ШВСМ). Зазвичай до неї входять найкращі спортсмени. Щоправда, з невідомих причин група мого тренера Олександра Калантаєвського, яка є однією із найсильніших в Львівській області, у тім числі  і я, досі чомусь не в списку кандидатів у це фізкультурно-спортивне товариство.

У житті я реалістка

-Які змагання запамяталися найбільше і чим?

-Найбільше запам’яталася змагання у Вінниці, де на чемпіонаті України серед молоді вдалося бездоганно виступити та отримала перемогу на загальному  і молодіжному кубках. Саме на цих змаганнях вперше отримала звання майстер спорту України. Тому цей виступ для мене має найбільш теплий та позитивний спогад. Таким досягненням завдячую власному тренеру, який дуже добре мене підготував, як у фізичному, так і в психологічному плані. Такий результат надихнув мене на те, щоб продовжувати тренування та досягати тих висот, які б, здавалося, не можливо досягнути.

-Яку мету ставиш перед собою на майбутнє?

-У житті я реалістка. Більшим за звання майстра спорту є звання майстра спорту міжнародного класу, тому моєю ціллю та мрією є виконати саме цей норматив.

-Чи маєш улюблені «шиповки»?

-Це питання якраз вирішую, адже взуття, яке вдалося придбати минулого року не зовсім мені підходить. Саме з цієї причини виступати доводилося у не зручному взутті. Відтак, зараз шукаю нове, більш комфортніше взуття. Переважно обираю шиповки фірими «Найк». «Шиповки» цієї фірми найбільш живучіше, дуже якісне та зручне у використанні.
-А скільки пар взуття у тебе для бігу?

-(Усміхається). На жаль, наші бажання не завжди співпадають з нашими можливостями. Тому для бігу у мене по одній парі кросівок та «шиповок». Маємо те, що маємо.
-Як налаштовуєш і заводиш себе на вдалий біг?

-Розминка триває з моїм  невідємним атрибутом – плеєром. Саме музика мені допомагає налаштуватися на якомога кращому результаті, а відтак і на перемоги. Також перед бігом намагаюся не розмовляти з суперниками, бо це деякою мірою може погано вплинути на мене у психологічному плані. Тому намагаюся розминатися на одинці з улюбленою музикою та позитивним самонавіюванням. Щоправда, як показує здобутий досвід у Сумах не завжди виходить так, як цього хочеться.

-Яка ж музика лунає в навушниках?

-Зазвичай, це позитивна та бадьора музика. Така, яка може завести в більшості випадків. Здебільшого це музичні композиції у стилі диску та поп. 

За день пробігає до 3 км

-Скільки часу в день тренуєшся і як?

-У підготовчий період тренування проходять двічі на день, а відтак сім разів на тиждень. Якщо це звичайний змагальний період, то по дві години на день, зранку, або ввечері. Основними особливостями тренування є насамперед тренування загальної  витривалості та сили, за допомогою різноманітних вправ з обтяженнями і  штангою. У спринті маса прямо-пропорційна силі, тому спринтерам потрібно мати сильні мязи для швидкого бігу.
-А скільки за день пробігаєш кілометрів під час тренувань?

-Готоючись, спринтери  переважно бігають не так багато, як інші спортсмени, яким доводиться бігати дещо довші дистанції. У спринті, якщо це швидкісна витривалість, то доводиться побігти  2-2,5 кілометри. Щодо загальної витривалості, то кілометраж збільшується до 4-5 кілометрів.
-У щоденному житті вміння швидко бігати допомагає?

-Це вміння допомагає зорієнтуватися у будь-яких несподіваних ситуаціях. Адже та людина, яка бігає спринт переважно холерик, але в жодному разі  не сангвінік. Відтак, потрібна дуже швидка реакція на той чи інший подразник.
-За маршрутками доводиться часто бігати?

-Іноді буває і таке, що з тих чи інших обставин не встигаєш на тренування, а тренер тебе вже чекає. Доводиться зробити невеличку розминку у вигляді пробіжки до транспорту.

-Чим ще окрім тренувань зараз займаєшся?

-Я страшенна фанатка спорту, яким займаюся. Можу навіть переглядати відео з власними виступами та виступами інших спортсменів у різноманітних видах бігу безліч разів на день. Проте, в мене є домашній собака, якого просто обожнюю, постійно вигулюю та дресирую. Із чотирилапим другом проводжу весь свій вільний час. Ця тваринка мені дарує дуже багато позитивних емоцій. Без неї, можливо, все було б трохи по-іншому, а так маю можливість знайти час для собаки і для себе.  Щодо якихось інших захоплень, то у мене їх не має. Хіба, що доводиться часто допомагати своїй молодшій сестричці розібратися з домашніми завданнями, які іноді їй з першого разу не по зубах.

Розмовляла Юлія ВІЛЬХОВСЬКА (Всеукраїнська газета «Спортивка»)