05/02/2013 - Віктор Первачук: «Немає таких спортсменів, які не програють»

 

Голова Львівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» Віктор Первачук розповів про прийдешній турнір-меморіал із вільної боротьби пам'яті Ігоря Первачука, проаналізував виступ «спартаківців» на Міжнародному «Голден гран-прі ФІЛА» «Іван Яригін-2013» у Красноярську, поділився планами на «Київський турнір» із вільної боротьби, а також розповів про талановиту молодь Львівського ФСТ «Спартак».

 

-Цього року, з 28 лютого по 1 березня, у Львові (вулиця Клепарівська 39 а, (Велетрок СКА) відбудеться турнір-меморіал з вільної боротьби приурочений пам'яті Майстра спорту міжнародного класу Ігоря Первачука. Цей турнір  проводиться вже вдруге. Змагатимуться спортсмени 1997-1998 років народження. Це - хороший турнір для дітей, вікової групи молодших кадетів та кадеток. У ній будуть представлені всі 11 вагових категорій, як серед хлопців, так і серед дівчат. Сподіваюся на те, що участь у цьому турнірі окрім талановитих українських борців візьмуть й наші гості з Польщі. Щоправда, ми не намагаємося робити цей турнір міжнародним. Адже цей турнір носить характер підготовки дівчат та хлопців до міжнародних турнірів, яких у поточному році буде чимало. Насамперед цим турніром хочемо вшанувати пам'ять про мого брата Ігоря Первачука, який був і чемпіоном світу та Європи серед юніорів, вигравав Кубок світу і здобував перемоги на багатьох інших змаганнях. На жаль, так трапилося, що його зараз немає, адже у 2008 році він помер. Сподіваюся, що на цей турнір приїде багато команд, адже він є Всеукраїнським. До нас телефонують з різних куточків України та розпитують про цей турнір. Попередньо вже надійшли заявки на участь у турнірі від спортсменів з Білої Церкви (Київська область), борців з Івано-Франківської, Рівненської, Чернівецької областей. До слова, минулого року, цей турнір проводився вперше. Тоді участь у ньому взяло 168 учасників. Сподіваємося, що й цього року представництво буде не меншим, а, можливо, й більшим.

 

-Нещодавно у Красноярську завершився перший турнір цього року з вільної боротьби серії «Голден гран-прі ФІЛА» «Іван Яригін-2013». Як оціните виступ «спартаківок» Ірини Гусяк та Ірини Рибак на цих престижних баталіях?

-Ми не задоволені їхніми результатами. За підйомом йде спад і навпаки. Як тренер так і спортсмен повинен планувати пік форми та якоюсь мірою її спад. Тому тут дай Боже, аби це залишилося їхнім спадом, а на пік форми вони вийшли до тих стартів, які будуть визначати склади на чемпіонат Європи та інші офіційні змагання цього року. Адже попереду буде й Всесвітня Універсіада, чемпіонат світу. Ірина Рибак та Ірина Гусяк є в обоймі збірної України, тому тут дуже важливо зробити правильні висновки після перших стартів сезону. Якщо вони зроблять висновки - це піде їм лише на гаразд. Адже кожна поразка - це також наука, яка повинна принести користь. Немає таких спортсменів, які не програють. Усі програють, щоправда, поразка від поразки відрізняється. Бувають різні поразки. Тому тут ніхто голову попелом не посипає. Адже невдало в Красноярську виступали не лише Ірина Гусяк та Ірина Рибак, а й загалом вся збірна команда України. Здобуто лише дві нагороди: Юлія Благиня у ваговій категорії до 51 кг здобула бронзову медаль, а Олександр Хоцянівський у ваговій категорії понад 120 кг теж здобув медаль бронзового ґатунку. Однак, ніколи не треба піддаватися стадному ефекту, «всі погано, то й я погано». Треба регулювати свою підготовку, дивитися та аналізувати свої помилки, працювати індивідуально зі своїми тренерами і тоді на наступних турнірах неодмінно результати будуть кращими.

 

-Чому цього року на престижний Красноярський турнір не поїхала провідна спортсменка ФСТ «Спартак» Наталка Синишин?

-Сподівався, що Наталка Синишин поїде на цей престижний турнір і виступатиме, якщо не у ваговій категорії до 55 кг, то у вазі до 59 кг. Адже головним тренером збірної було визначено, що їдуть переможці Кубка України, який відбувся наприкінці минулого року. У більшості випадків так і трапилося. Винятком стало те, що у ваговій категорії до 59 кг не поїхала Ганна Василенко, яка також не боролася на Кубку України. Однак, гадаю, що Наталці Синишин не варто надто цим перейматися, нехай вона готується до «Київського турніру», кий теж буде досить сильним і в багатьох моментах визначальним.

 

-Ви зачепили тему «Київського турніру». Які кандидатури спортсменів Львівського ФСТ «Спартак» плануються на Київський турнір із вільної боротьби?

-Серед хлопців виступатимуть у ваговій категорії 60 кг Василь Шуптар. У вазі до 74 кг Ростислав Первачук, у вазі до 84 кг Олег Білоцерківський, який, до речі, на Кубку України став бронзовим призером. Андрій Стаднік зараз до змагань не готується, адже у зв'язку з проблемами зі здоров'ям проходить реабілітаційний період.

 

Серед дівчат вище названі Ірина Гусяк, Ірина Рибак, Наталка Синишин, а також Мар'яна Безрука, Тетяна Кіт та Лілія Горішна. Для них ці старти є також важливими.

 

-Чого очікуєте, як Заслужений тренер України з вільної боротьби та голова Львівського осередку ФСТ «Спартак» від борців «спартаківців» цього року?

-Якщо зараз називатиму прізвища спортсменів, це, мабуть, будуть певні сподівання та аванси, які будуть тиснути на спортсменів. Мовляв, від них чекають на такі й такі результати. Сподіваюся, що спортсмени самі знають, що вони від себе чекають. Адже це професійна діяльність спортсмена. Наприклад, більшість наших спортсменів пов'язують свою подальшу кар'єру та життя зі спортом. Тому нам важливо, щоб вони досягали хороших результатів. Щоправда, зараз ситуація важка, а тому не просто утримувати спортсмена вищої спортивної майстерності на плаву. Це, насамперед, пов'язано з доволі вагомими затратами. Адже без затрат зараз ніякого результату не буде. Зі свого боку намагаємося робити все, що можемо, а чи це є достатньо? Звісно, що ні. Бо не можна казати, що ми все можемо зробити. Повинен бути симбіоз різних затрат, в якому зацікавлені всі спільно. Звісно, що сподіваємося на наших лідерів, про яких я згадував у цьому інтерв'ю. Сподіваємося на Андрія Стадніка, що він зробить свій не останній вагомий крок і підкорить ще не одну вершину. Тут повинна бути величезна титанічна праця кожного дня. Тільки вона може принести бажаний результат. Ми усім раді. Адже у нашому Львівському ФСТ «Спартак» на сьогодні є не лише хороші борці, а й спортсмени з інших видів спорту. Це - хороші важкоатлети, боксери, спортсмени з командних видів спорту, легкоатлети. Однак, зараз усе залежить не лише від нас. У рамках ДЮСШ ми намагаємося всіляко сприяти, розвивати та підтримувати талановитих та обдарованих дітей.

 

Розмовляв Мстислав КОЦЬКИЙ-БОБ'ЯК